Poręcze i balustrady polskiej produkcji

Przyjaciel, który pochodzi z Wejherowa, zaprosił mnie niedawno do swojego domu. Na podstawie akcentów spodziewałem się, że jego dom będzie wykuty w kamieniu i ma strzechę, i przygotowałem się do noszenia pantalonów, którym miałbym zostać przedstawiony przy drzwiach (chociaż nie mogłem się doczekać próby baraniny po raz pierwszy czas). Ku mojemu zaskoczeniu zamieszkał w ultranowoczesnej kamienicy z dużym naciskiem na szkło i stal nierdzewną. Zamiast rzeźbić mięso z rożna w palenisku, podawał żeberka z grilla ugotowane na grillu propanowym. Kiedy wyraziłem zdziwienie, poinformował mnie, że Polska jest nowoczesnym krajem i że większość polaków preferuje minimalistyczne nowoczesne domy, „zamiast jakiegoś wiejskiego domku”.

Minimalizm to po prostu idea, że forma powinna być tak prosta, jak to możliwe, a jednocześnie działać, a projektanci pracują z tym, czego nie ma tak dużo, jak z tym, co jest. Wielu Polaków otoczonych tysiącletnim ciężkim kamieniem i cegłą podziwia prostotę i szerokie okna. Ale dom nie musi być ultranowoczesnym prostokątem, jak mój przyjaciel, aby być minimalistycznym. Dotyki mogą być w drobnych szczegółach, takich jak otwieranie widoku na zewnątrz za pomocą minimalistycznych balustrad balkonowych.

Minimalistyczne balustrady balkonowe występują w wielu stylach!
Minimalizm zastosowany do balustrad polega na utrzymaniu rzeczy tak otwartych, jak to możliwe. W Polsce maksymalny odstęp między poręczami wynosi cztery cale, aby dzieci nie spadały ani nie wkładały głowy między tralki. Oznacza to, że otwarcie widoku za pomocą minimalistycznej poręczy wymaga użycia tralek poręczowych, które są albo bardzo wąskie, albo przezroczyste. Istnieje kilka różnych materiałów, które spełniają te kryteria. Balustrady kablowe należą do wąskiej kategorii tralek. W przypadku tego rodzaju systemu poręczy kable ze stali nierdzewnej są rozciągane zarówno pionowo między górną i dolną szyną, lub poziomo między słupami lub pionowymi elementami ramowymi. Szklane balustrady niewątpliwie otwierają widok z balkonu, ponieważ można je zobaczyć. Style szklanych balustrad są różne, ale szklane panele są zwykle zawieszone w ramie lub przykręcone do minimalnych wsporników między panelami. Balustrady z siatki stanowią połączenie wąskiego i przezroczystego podejścia do balustrad. Balustrady te są zwykle ponownie przeznaczone do ogrodzenia, podobnie jak ogniwo łańcucha, przy czym górna szyna ogrodzenia pełni rolę poręczy, a ogniwo łańcucha służy do powstrzymania nikogo przed upadkiem. Są one również w rozszerzonej formie metalowej. Są raczej zajęci dla oka i mogą być równie łatwo postrzegani jako „eleganckie poręcze przemysłowe” (jak styl, o którym mówimy w naszym poście na poręczach na strych), a nie minimalistyczny. Balustrady rurowe to balustrady zbudowane z okrągłych rur. Podobnie jak poręcze siatkowe, zwykle używają materiałów przerobionych zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Zazwyczaj mają one postać ramy rurowej z wieloma rurami biegnącymi poziomo, działającymi jak tralki. Podobnie jak poręcze z siatki, te poręcze mogą wydawać się bardziej industrialne niż minimalistyczne. Oczywiście ta lista nie jest kompletną minimalistyczną opcją balustrady. Minimalizm jako styl jest wysoce subiektywny. Na przykład niektórzy mogą uważać proste balustrady stalowe za minimalistyczne, chociaż myślę, że są to lepsze balustrady werandowe. Istnieją również egzotyczne niestandardowe opcje, takie jak balustrady, które całkowicie rezygnują z poręczy i po prostu mają tralki lub siatkę biegnącą od podłogi do sufitu.