Papillon – drukarnia opakowań kartonowych

Poza drukiem cyfrowym związanym głównie z drukowaniem krótkoterminowym, druk offsetowy i fleksograficzny to główne technologie drukowania stosowane w branży opakowań przez Papillon – drukarnię opakowań kartonowych.

DRUK FLEKSOGRAFICZNY.
Fleksografia, często nazywana fleksografią, jest techniką drukowania wykorzystującą elastyczne płyty reliefowe. Płytki są farbowane i nakładane bezpośrednio na podłoże. Proces został opatentowany pod koniec XIX wieku. Początkowo jakość druku była dość niska, ale w ciągu ostatnich 20 lat poczyniono znaczące postępy. Dzisiaj postęp w produkcji płyt podnosi jakość druku do poziomu podobnego do druku offsetowego. Po skonfigurowaniu proces jest opłacalny i może drukować szybkie długie serie. Wytwarzanie płyt jest jednak kosztowne, dzięki czemu technika drukowania jest bardziej odpowiednia dla dużych nakładów. Ponieważ nacisk kładziony jest na duże nakłady, producenci drukarek opracowali prasy z podawaniem wstęgi (podłoże jest w rolkach) z możliwością wbudowanego wykańczania (wycinanie i składanie). Chociaż prawie wszystkie rodzaje podłoży mogą być drukowane przy użyciu fleksografii, są one głównie używane do plastikowych toreb, worków i elastycznych opakowań przez miejsce jakim jest drukarnia opakowań kartonowych.

LITOGRAFIA OFFSETOWA.
Proces drukowania offsetowego przez miejsce jakim jest drukarnia opakowań kartonowych przenosi (offset) obraz z płyty na koc, a następnie na podłoże. Ten proces zapewnia stałą wysoką jakość wydruku. Ostrość wydruku wynika z koca transferowego dostosowanego do tekstury podłoża. Spójność wydajności nawet przy długich seriach wynika z długiej żywotności płyt, ponieważ nie ma bezpośredniego kontaktu z podłożem. Wytwarzanie matryc jest również opłacalnym krokiem (może być 10 razy tańsze niż w przypadku druku fleksograficznego), a matryce mogą być gotowe w ciągu godziny. Druk offsetowy jest często łączony z techniką litograficzną odpychania oleju i wody. Umożliwia to stosowanie przez miejsce jakim jest drukarnia opakowań kartonowych płaskich płyt w celu ostrzejszego renderowania i dłuższej żywotności. Prasy z podajnikiem internetowym i arkuszowym są dostępne na rynku, a ich użycie zależy od ilości drukowanych stron.