Sushi Wola – poznaj menu!

Czy wiesz jakie są początki sushi?
Sushi Wola istnieje od zaskakująco długiego czasu, choć nie w obecnej formie. Historia sushi to interesująca opowieść o ewolucji prostego dania. To, co miało stać się sushi, zostało po raz pierwszy wspomniane w Chinach w drugim wieku naszej ery. Początkowo sushi powstało jako sposób na zachowanie żywności. Ryba została umieszczona w ryżu i pozostawiona do fermentacji, co pozwoliło osobnikowi utrzymać jadalną rybę przez pewien czas. Ryż został wyrzucony, a ryba została zjedzona w razie potrzeby lub potrzeby. Metoda rozpowszechniona w Chinach i w siódmym wieku dotarła do Japonii, gdzie owoce morza były od dawna podstawą. Japończycy posunęli się jednak dalej i zaczęli jeść ryż z rybą.

Pierwotnie danie było przygotowywane w bardzo podobny sposób. Jednak na początku XVII wieku Matsumoto Yoshiichi z Edo zaczął przyprawiać ryż octem winnym z wina ryżowego, przygotowując swoje „sushi” na sprzedaż. Dzięki temu danie zostało natychmiast zjedzone, zamiast czekać miesiące, które normalnie może zająć przygotowanie „sushi”.

Sushi Wola, kunsztowne doznania kulinarne, niegdyś wyjątkowo japońskie, rozwinęło się teraz na wyższy poziom niż tradycyjne japońskie metody. Wpływy zachodnie doprowadziły do ​​powstania nowych stylów sushi, takich jak bułki kalifornijskie i wiele wyszukanych kreacji „fusion” w ekskluzywnych restauracjach sushi. Historia sushi Wola jest długa, przynajmniej 1800 lat, ale obecna iteracja jest popularna na całym świecie i słusznie. Nie tak często coś tak kulturalnego może nie tylko podbić świat szturmem, ale także wpłynąć na kierunek jedzenia w innych kulturach. Jesteś z Warszawy i chcesz spróbować sushi? Udaj się do Sushi & Ramen – restauracji, która znajduje się na Woli.