Sushi na imprezy firmowe Warszawa to doskonały pomysł!

Wierz lub nie, bez względu na to, jak bardzo lubisz palenie, zamienianie sosu sojowego w mętny bałagan przez dodanie wasabi nie jest właściwym sposobem jedzenia sushi na imprezy firmowe Warszawa.

Szef kuchni, który przygotowuje Twoje sushi na imprezy firmowe Warszawa doda już niewielkie ilości wasabi do każdego kawałka, w zależności od rodzaju ryby, aby wydobyć smaki. Japońskie restauracje zapewniają dodatkowe wasabi, aby pomieścić osoby o ostrych zainteresowaniach; Jednak dodanie zbyt dużej ilości wasabi przed szefem kuchni nie tylko ukrywa naturalny smak ryby, którą starannie wybrał, ale jest obraźliwe. Jest to podobne do zrzucania keczupu na całą górną część wołowiny w drogim steakhouse, na oczach osoby, która ugotowała ją perfekcyjnie!

Jeśli chcesz dodać wasabi do sushi na imprezy firmowe Warszawa, posmaruj nim rybę pałeczką lub kawałkiem imbiru. Nie zostawiaj imbiru na sushi jako przysmaku! Wysysanie dodatkowego wasabi z pałeczek jest również uważane za złą formę. Traktuj pałeczki jak widelec na Zachodzie: ssanie naczyń lub używanie ich do wskazywania po prostu nie jest dobre. Świeży imbir oczyszcza podniebienie między kęsami i nigdy nie należy go jeść w tym samym czasie, co kawałek sushi, które leży na stole imprezy firmowej w Warszawie. W razie potrzeby zawsze możesz poprosić o dodatkowy imbir.